شرح‌حال‌ها

10 فرد مشهوری که از یک سایه‌نویس کمک گرفته‌اند

جان اف. کندی در حالِ کشیدن سیگار برگ کوبایی که قبل از سفارش تحریم تجاری كوبا در 1962 به تعداد زیادی خریداری کرد
ترجمه مریم فرحزاد
1399/09/09

اگر این روزها سری به کتابفروشی یا کتابخانه زده باشید، احتمالاً به این نکته پی بردهاید که تنها آثار افراد مشهور و سیاستمدار به‌نوعی با این پیام همراه شده است که در مورد زندگی ما «به همه» بگویید. بیشتر این افراد از کمک سایه‌نویسی برخوردار بوده‌اند که شرح حال آنان را نوشته است و این متن به 10 فرد مشهور اشاره می‌کند که زندگینامه خود را به سایه‌نویس سپرده‌اند اما چندان تمایلی به افشای این واقعیت نداشته‌اند.

 

 اما، آیا این افراد مشهور یک‌ جا نشسته‌اند و خودشان کتاب‌هایشان را می‌نویسند، یا اینکه سایه‌نویس‌ها را استخدام می‌کنند تا به آن‌ها کمک کنند داستان‌هایشان را روی کاغذ بیاورند؟ یافتن پاسخ این سوال آن‌طور هم که به نظر می‌رسد راحت نیست. افراد مشهور معمولاً خودشیفته و مغرور‌اند و به هیچ وجه تصور اینکه بخواهند از شخص دیگری تقدیر کنند، به مذاقشان خوش نمی‌آید. در حقیقت، بسیاری از افراد مشهور یا سیاستمداران که از کمک سایه‌نویس‌ها استفاده می‌کنند، از آن‌ها درخواست می‌کنند تا توافقنامه عدم افشای قرارداد را امضا کنند و به این ترتیب راه را بر هر گونه تقدیر از آن‌ها در قبال نوشتن کتاب (یا حتی اعتراف به کمک آن‌ها در نوشتن آن!) می‌بندند. غالباً، هنگامی که یک فرد مشهور اعتراف می‌کند که در نوشتن کتاب خود از فرد دیگری کمک گرفته است، اصطلاح سایه‌نویس را با واژگان دیگری مانند «همکار مؤلف»، «همکار نویسنده» یا «همکار» جایگزین می‌کند. این کار تلاشی است تا این‌گونه به نظر برسد که نویسنده اول و آخر این کتاب خود او است. پس از یک جستجوی تمام‌عیار، حالا ما فهرستی شاملِ 10 چهره مشهور و سیاستمدار را در اختیار داریم که مشهور‌اند به اینکه هنگام نوشتن کتاب‌های خود از کمک سایه‌نویس (یا به‌قول آن‌ها «همکار») استفاده کرده‌اند.

 

1. گوئینت پالترو:

در حالی که این هنرپیشه پس از مدتی ادعا كرد كه هر كلمه از كتاب آشپزی‌اش با عنوان «دختر پدرم» را خودش نوشته است، پیش از آن به روزنامه «نیویورك‌تایمز» گفته بود كه این كتاب با كمك سایه‌نویس، جولیا تورشن نوشته شده است.

 

2. نیکول ریچی:

این بازیگر و مدل دو کتاب منتشر کرده است: زندگینامه‌ای با عنوان «حقیقت درباره الماس‌ها» و یک رمان به نام «گرانبها». زمانی که ریچی برای معرفی رمان «گرانبها» تبلیغ می‌کرد، ادعا کرد که این کتاب را خودش به‌تنهایی نوشته است. با این حال، ادعای ناشر او مبنی بر اینکه بخش اعظم این کتاب کار یک سایه‌نویس است، با گفته‌های او تناقض داشت.

 

3. پیت ونتز:

در صفحه نخست کتاب این موسیقیدان با عنوان «خاکستری» که براساس تجربه شخصی‌اش از بیماری روانی نوشته شده است، از جیمز مونتگومری به‌عنوان یکی دیگر از نویسندگان این رمان تقدیر شده است.

 

4. پاملا اندرسون:

در موارد متعددی از نقش ستاره محبوب سابق برنامه تلویزیونی بِی واچ در شکوفایی صنعت سایه‌نویسی برای افراد مشهور تقدیر شده است. او دو كتاب با عناوین «ستاره» و «طرفدار ستاره» دارد كه صراحتاً تأیید می‌كند هر دو کتاب را با همکاری اریك شاو كویین نوشته است.

 

5. لورا بوش:

بانوی اول سابق تأیید کرد که کتاب شرح حال او با عنوان «از صمیم قلب»، با کمک لیریک وینیک نوشته شده است. به‌گفته خانم بوش، داستان‌های این کتاب برگرفته از تخیلات شخصی خودش بود و لیریک وینیک تنها در نگارش آن‌ها به او کمک کرده است.

 

6. چیپ و جوآنا گینز:

زوج تلوزیونی سریال تلوزیونی «خرید خانه کلنگی» در کتاب مشترک خود با عنوان «داستان مگنولیا» از مارک داگوستینو به‌عنوان نویسنده همکار تقدیر کرده‌اند. با این حال، به گفته چیپ گینز، کتاب جدیدش با عنوان «سودهای سرمایه: چیزهایی که خیره‌سرانه به‌ دست آوردم» را بدون کمک سایه‌نویس نوشته است. به هر حال، او از همسرش به خاطر کمک در به خاطر سپردن جزئیات کوچک تقدیر کرده است.

 

7. هیلاری داف:

این بازیگر و خواننده به‌تازگی نوشتن رمان‌های بزرگسالان را آغاز کرده است. او با اشاره به این مسئله که در نوشتن شکل صحیح واژگان مشکل اساسی دارد، اعتراف کرد که یک سایه‌نویس در نوشتن کتاب‌هایش به او کمک میکند.

 

8. جان اف. کندی:

کتاب رئیس‌جمهور کندی با عنوان «شرح‌حال‌هایی در باب شجاعت»، زمانی که او سناتور ماساچوست بود به نگارش درآمد و برنده جایزه پولیتزر شد. در حالی که کندی هرگز اعتراف نکرد که از کمک یک سایه‌نویس استفاده کرده است، دستیار دیرینه و نویسنده سخنرانی‌هایش، تد سورنسن، این راز را در زندگی‌نامه خود فاش کرد و گفت که او «اولین پیش‌نویس بیشتر فصل‌ها» را در کتاب «شرح‌‌حال‌ها» انجام داده و در انتخاب واژگان بسیاری از جملات آن کمک کرده است.

 

9. اشلی جاد:

شرح حال بسیار تحسین‌شده بازیگر و فعال معروف، اشلی جاد، با عنوان «همه آنچه تلخ و شیرین است: یک خاطره»، در اصل توسط او نوشته شده بود. او از نیکلاس دی. کریستف برای نوشتن پیشگفتار کتابش و از ماریان ولرز برای همکاری در نوشتن این کتاب قدردانی کرده است.

 

10. لیا رمینی:

این بازیگر که به‌خاطر قطع همکاریاش با مجموعه مستند علم‌شناسی (و مستندهای A و E) شهرت زیادی دارد، شرح حالی از زندگی خود با عنوان «دردسرساز: ماندن در هالیوود و علم‌شناسی» نوشت. در حالی که داستان‌ها بر اساس تجربیات زندگی او خلق شده‌اند، وی از همکار مؤلفش یعنی ربکا پَلِی که با کمک او این کتاب را نوشته است، تقدیر می‌کند.

 

 


مریم فرحزاد گوئینت پالترو نیکول ریچی پیت ونتز پاملا اندرسون لورا بوش چیپ و جوآنا گینز هیلاری داف جان اف. کندی اشلی جاد لیا رمینی

دیگر مطالب زندگی دیگران

چگونه سوسیالیست شدم

هلن کلر در سال 1880 در خانواده‌‌ای متوسط در آمریکا متولد شد. در حالی که هنوز چند ماه بیشتر از عمرش نگذشته بود به علت بیماری مهلکی که می‌رفت تا جانش را بگیرد، بینایی و شنوایی‌اش را از دست داد. یکی از نقاط عطف زندگی هلن کلر، زمانی است که آن سولیوان، معلم و مددکار اجتماعی، کار تعلیم و تربیت او را به عهده می‌گیرد. الکساندر گراهام بل این معلم را معرفی و پیشنهاد کرده بود. آن سولیوان روش‌های نوینی برای آموزش هلن کلر به کار برد و او به مرور توانایی‌های خود را در عرصه‌های مختلفی چون ادبیات و شعر نشان داد. این سبب شد که کلر مورد توجه زیادی قرار بگیرد و حکایت‌های او و معلم‌اش به داستانی قابل توجه در سطحی عام بدل شود. اما زندگی کلر وجهی دیگر هم داشت که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. مبارزات انقلابی کارگران علیه سرمایه‌داری و آرمان سوسیالیسم کلر را هم با خود همراه کرد. به این ترتیب هلن کلر به چهره‌ای مهم در جنبش‌ سیاسی چپ در امریکا و همچنین مبارزات زنان در آن دوران بدل شد. 


چشم‌انداز انقلابی رهایی زنان

کلارا آیسنر، یا آن‌گونه که مشهور است کلارا زتکین، در پنجم ژوئیه 1857 در آلمان متولد شد و در بیستم ژوئن 1933 در هفتادوشش سالگی در مسکو درگذشت. او اصلی‌ترین کسی است که روز 8 مارس را به عنوان روز جهانی زن پیشنهاد داد و اگرچه این مهمترین دلیل شهرتش به شمار می‌رود، اما نگاهی به زندگی‌ زتکین نشان می‌دهد که او در تمام عمرش برای آزادی و زندگی بهتر زنان و کارگران مبارزه کرد و با تلاش‌ها و نظریات او اتصال سوسیالیسم و فمینیسم محکم‌تر و قوام‌یافته‌تر شد. زتکین از نظریه‌پردزان، سازمان‌دهندگان و رهبران جنبش بین‌المللی زنان و جنبش کمونیستی بود که اگرچه در ایران کمتر مورد توجه بوده، اما آثاری از او و درباره‌اش در سال‌های مختلف به فارسی ترجمه شده‌اند و نگاهی به این آثار نشان می‌دهد که نوشته‌ها و گفته‌های او هنوز حایز اهمیت‌اند و به کار امروز می‌آیند. نقل شده که در مراسم خاکسپاری کلارا زتکین در مسکو بیش از ۶۰۰ هزار نفر شرکت کردند و خاکستر جسدش در دیوار کرملین به خاک سپرده شد. 


خشونت، مرگ و رستگاری

کورمک مک‌کارتی، رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس آمریکایی که به‌خاطر اقتباس‌های سینمایی از آثارش به شهرتی فراگیر دست یافت، چند روز پیش، در 13 ژوئن (23 خرداد ماه) در سن 89 سالگی درگذشت. مک‌کارتی به‌گزارشِ «هالیوود ریپورتر» از بزرگ‌ترین رمان‌نویسانِ آمریکا به شمار می‌رفت که با رمان «جاده» توانست جایزه ادبی معتبر پولیتزر را کسب کند و رمانِ مطرح او «جایی برای پیرمردها نیست» دستمایه ساختِ فیلم سینمایی برادران کوئن در سال 2007 بود که اسکار بهترین فیلم و فیلمنامه اقتباسی را دریافت کرد. مک‌کارتی را راویِ خشونتِ آمریکایی خوانده‌اند، نویسنده‌ای که خشونت، مرگ و رستگاری از مضامینِ محوری آثار او بوده است. 


چپ ملی

فریبرز رئیس‌دانا در اسفند 1377 در مقاله‌ای نوشته بود که گویا این تقدیر ماست که پیش از نوروز و آغاز سال جدید حوادثی ناگوار «خُلق ما را تنگ و روحمان را چنان اندوهگین سازد» که دیگر شوقی برای برگزاری عید نباشد یا اگر بنا باشد «عیدانه‌ای تقدیم کنیم ناگزیر باشیم پیش از آن در رثای از دست رفتگان پیش‌گفتاری بیاوریم.» تقدیر چنین بود که خود او نیز تنها چند روز پیش از نوروز در شمار «از دست رفتگان» قرار بگیرد. مرگ رئیس‌دانا در روزهای پایانی اسفند 1398 و آن هم به دلیل کرونا دشوارتر و تلخ‌تر بود. فریبرز رئیس‌دانا شمایل دقیق یک روشنفکر متعهد بود: اقتصاددان دردمند، شاعر و منتقد، فعال سیاسی چپ، پژوهشگر علوم اجتماعی و عضو برجسته کانون نویسندگان ایران. رئیس‌دانا در دی‌ماه 1323 در روستای ابراهیم‌آباد قزوین متولد شده بود و در 26 اسفند 1398 در تهران درگذشت. از او کارنامه‌ای پربار باقی مانده است و می‌توان او را نماد چپی که گرایش‌های عمیق ملی داشت در نظر گرفت.


سرنوشت روشنفکران ژیواگو

تا پیش از آنکه پاسترناک رمان دوران‌سازِ «دکتر ژیواگو» را بنویسد و سرسختانه تصمیم به انتشار آن بگیرد، کسی در شوروی او را به‌عنوان یک «مخالف» نمی‌شناخت. اما تصمیم قاطع او به انتشار رمانش در ایتالیا سرآغاز رسم و روال ادبی تازه‌ای در روسیه پس از استالین شد. پاسترناک تحت فشار حزب کمونیست و مخالفت کانون نویسندگان شوروی جایزه نوبل 1958 را نپذیرفت. برای نخستین بار بعد از جنگ جهانی دوم، سانسور بدخیم اتحاد شوروی را شکست و پاسترناک توانست روایت هولناک خود را از سرنوشت روشنفکران شوروی منتشر کند، روایتی که از پسِ سالیان دورودراز همچنان برای درکِ موقعیت نسلی از روشنفکران روسیه که در دوران استالین و انقلاب بلشویکی زیستند، معتبر است. رمان «دکتر ژیواگو» شصت‌وشش سال پیش در چنین روزهایی در خارج از شوروی منتشر شد و انقلابی ادبی در دوران بعد از استالین بود که به دوره «آب شدن یخ‌ها» موسوم است.


تبعیدی‌ها

پابلو نرودا، شاعر و مبارز مطرح آمریکای لاتین، هم‌رزم آلنده و برنده نوبلِ ادبیات در سال 1971 است. نفتالی ریکاردو ری‌یس باسو آلتو، معروف به پابلو نرودا زندگی ادبی و سیاسیِ پرفراز و نشیبی داشت. او از تبار شاعرانی بود که مبارزه را سرشته در هنر می‌دانست و کنشگری و شعر را هم‌پای هم مهم می‌شمارد. نرودا در 12 ژوئیه سال 1904 در خطه پارال کشور شیلی به دنیا آمد. او هنوز چهارده سال نداشت که نخستین مقاله‌ خود را در نشریه‌ای محلی به چاپ رساند و چند سال بعد، هنوز به بیست‌سالگی نرسیده بود که سیزده قطعه شعر در مجله‌ای منتشر کرد. از آن بعد تمام اشعار نرودا رنگی سیاسی دارد و همین امر آوازه او را از شیلی به آمریکای لاتین فراتر می‌برد. او دیگر شاعری برای تمام امریکای لاتین است که از رنج‌ها و خشم‌ها مردمان این خطه می‌سراید. از مهم‌ترین بزنگاه‌های زندگی نرودا ایراد خطابه «من متهم می‌کنم» در ششم ژانویه 1948 در مجلس سنا بود که منجر به صدور حکمِ عزل او از سناتوری مجلس توسط دیوان عالی شیلی شد و البته دیوان به همین حکم بسنده نمی‌کند و قصد بازداشت او را دارد. این اتفاق در سراسر امریکای لاتین بازتابی گسترده پیدا می‌کند و بسیاری به هواداری از او برمی‌خیزند و سرانجام نرودا ناگزیر به ترک وطن می‌شود. در زادروز نرودا، بخشی از خاطراتِ این شاعر چپ‌گرا از سفرش به شوروی را مرور می‌کنیم که در آنجا با شاعرانی همفکر خودش دیدار می‌کند، شاعرانی تبعیدی‌ که برای گرامی‌داشتِ پوشکین گرد هم آمده‌اند.


در سایه جنوب

ویلیام فاکنر از مهم‌ترین داستان‌نویسان جهان است که در ایران هم به خوبی شناخته می‌شود و بسیاری از آثار او توسط مترجمان مختلف به فارسی منتشر شده است. او را نویسنده جنوب نامیده‌اند و این جنوب هم جغرافیایی است و هم ادبی. او با با سبک خاص داستان‌نویسی‌اش و نیز تصویر درخشانی که از زندگی مردمان جنوب امریکا به دست داده در تاریخ داستان‌نویسی جاودانه شده است. فاکنر در زمان حیاتش برنده نوبل ادبیات شد و آثارش تا امروز همواره مورد توجه بوده و از زوایای مختلف بررسی شده است. فاکنر علاقه‌ای به صحبت کردن درباره زندگی شخصی‌اش نداشت و به‌خصوص از سال‌های کودکی او اطلاعات زیادی در دست نیست با این‌ حال، زندگی‌نامه‌نویسان متعددی به سراغش رفته‌اند و دوره‌های مختلف زندگی او را تصویر کرده‌اند. فاکنر در 25 سپتامبر 1897 متولد شد و در سال 1962 درگذشت.